Ludzie dotknięci impotencją borykają się z poważnym problemem dotyczącym ich seksualności, która – jak wiadomo jest bardzo istotną sferą życia każdego człowieka. Przy impotencji odbywa się właściwie zahamowanie seksualności – a przynajmniej tego jej elementu, który wiąże się z odczuwaniem pełnej satysfakcji – problemy z potencją.

Impotenci nie osiągają całkowitego zadowolenia ze zbliżeń seksualnych, co gorsza, mogą odczuwać do nich bardzo dużą niechęć lub urazę. W wymienionych przypadkach narasta niezadowolenie i frustracja. A te z reguły z samej sfery seksualności przenoszą się tez n inne ważne sfery życia człowieka. W ten sposób utrudnione może być prawidłowe funkcjonowanie w takich obszarach jak życie rodzinne, społeczne, a nawet praca.

Zahamowanie seksualności m bardzo negatywny wpływ na emocjonalność człowieka również ze względu na to, że w przypadku odczuwania satysfakcji seksualnej wyładowywane są negatywne emocje, które kumulują się w człowieku. Bez tego „ujścia”, negatywne emocje mogą rosnąć i tworzyć coraz większe problemy.