Męska niezdolność do osiągnięcia pełnego wzwodu i zakończenia stosunku orgazmem określana jest jako męska impotencja. Jest ona zaburzeniem wyjątkowo wstydliwym i mogącym mieć znaczący wpływ na ogólne funkcjonowanie człowieka. Niezdolność do erekcji sprawia, że dany mężczyzna nie może osiągnąć orgazmu podczas stosunku, a właściwie nie może też odbyć stosunku w jego klasycznym rozumieniu – słaba erekcja.

Taka sytuacja wpływa negatywnie na samopoczucie i samoocenę, ponieważ każda kolejna sytuacja, w której „nie udało się” doprowadzić do wzwodu, jest związana ze stresem, obwinianiem siebie lub uznaniem, że jest się w jakiś sposób „gorszym facetem”.

Im więcej takich sytuacji, tym bardziej sprawa się nasila, przybierając czasem wersję chroniczną i zaburzając nie tylko kontakty płciowe, ale również normalne funkcjonowanie w codziennym życiu. Z tego względu istotne jest, aby reagować szybko po zaistnieniu pierwszych objawów tego, że coś jest nie w porządku. Podstawą reakcji może być udanie się do seksuologa i poradzenie się w tej kwestii.