W niektórych sytuacjach zgłoszeń do seksuologa w kwestii impotencji męskiej, okazywało się, że dany mężczyzna jest w stanie osiągnąć wzwód podczas masturbacji, jednak nie w czasie stosunku płciowego. Kwestia ta jest dla wielu osób bardzo zastanawiająca i wymaga pewnych wyjaśnień służących jej zrozumieniu.

Przede wszystkim, w takiej sytuacji można łatwo stwierdzić, że dany mężczyzna jest fizycznie zdolny do osiągania wzwodu, co oznacza, że jest wolny od trwałych zaburzeń organicznych lub fizjologicznych. Na tej podstawie można określić, że impotencja podczas stosunku ma podłoże stresogenne. Jest to najczęściej nieuświadomiony lęk, który blokuje zdolności seksualne. Bariera ta może nie występować podczas masturbacji, ze względu na znacznie mniejsze napięcie emocjonalne – środki na potencję bez recepty.

Jeśli taka sytuacja występuje, warto byłoby poznać przyczyny i poradzić sobie z nimi. Najczęściej będzie do tego potrzebna konsultacja ze specjalistą – konkretnie seksuologiem, który może pomóc w doprowadzeniu do momentu, w której satysfakcja seksualna będzie osiągana w czasie stosunku, zamiast podczas masturbacji.