Impotencja jest jedna z tych przypadłości, które mogą wywierać bardzo silny – i bardzo negatywny wpływ na samopoczucie człowieka. Mężczyźni, którzy nie mogą osiągnąć erekcji mogą się bardzo denerwować tą konkretną kwestią, może ona w nich wzbudzać niepokój i frustrację.

Jest tak głównie z tego podstawowego powodu, że nie mogą oni osiągnąć pełnej satysfakcji seksualnej z odbytego stosunku płciowego. Zaburzenia erekcji potęgują złe samopoczucie.  Jednak dochodzą do tego jeszcze kolejne sprawy. Jedną z nich jest obserwowane w wielu przypadkach poczucie niskiej własnej wartości, które jest znacznym utrudnieniem prowadzenia normalnego życia i czerpania z niego radości.

Człowiek, który czuje się „gorszy” może unikać kontaktów z innymi ludźmi. W tym przypadku mężczyzna może również unikać kontaktów z kobietami, wiedząc, że nie będzie w stanie odbyć z nimi stosunku. To może decydować o trudnościach w nawiązywaniu trwałych relacji i budowaniu związku. Dodatkowo impotencja jest przypadłością wstydliwą, do której mało kto się przyznaje, bojąc się publicznego ośmieszenia lub odrzucenia.